کرج
کرج
0912-1236853 شنبه - جمعه 09:00 - 17:00 کرج شهرک اندیشه
گواهینامه
ISO 9001:2020
بهترین
برای کارخانجات
طراحی مدرن
با بهترین کیفیت

معرفی انواع مخازن استیل و کاربرد آن: هوزینگ استیل

مخازن استیل در انواع صنایع استراتژیک کاربرد حیاتی و چشمگیری دارند. آنچه که باعث کابرد بسیار زیاد مخازن استیل  می شود  مقاومت بالا و عدم خوردگی و زنگ زدگی آن است. هوزینگ ها نوعی از مخازن استیل هستند که در صنایع دارویی، شیمیایی و غذایی مورد استفاده زیادی قرار می گیرند. در این مقاله قصد داریم به معرفی هوزینگ استیل و انواع کاربرد آن به عنوان نمونه ای از مصارف مخازن استیل بپردازیم.

مخازن استیل

تعریف مخازن استیل

استیل یک نوع آلیاژ است که مهم ترین ماده تشکیل دهنده آن کروم می باشد. این کروم است که مانع زنگ زدگی استیل می شود. مخزن های استیل مخزن هایی به شکل کروی، مکعبی، هرمی و استوانه ای هستند که تقریبا در تمام صنایع غذائی، داروئی، بهداشتی و غیره کاربرد دارند. این مخازن بر اساس نوع جداره به انواع تک جداره، دو جداره و 3 جداره تقسیم بندی می شوند. جنس ورق مخزن های استیل نیز متفاوت است. ورق 304، ورق 316 و ورق 307   انواع ورق های به کار رفته در این مخزن ها هستند که از میان آنها ورق 316 کاربرد بیشتری دارد.

موارد ضروری در طراحی مخزن استیل

موارد مهمی وجود دارند که باید در مرحله طراحی مخازن استیل در نظر گرفته شوند تا این مخازن کارایی مناسب داشته باشند. یکی از این موارد میزان فشار وارده به مخزن استیل است. برای محاسبه میزان فشار به مخزن نیاز به علم مهندسی مکانیک داریم. مورد بعدی روش اتصال مواد است. جهت جوش ها، ضخامت لایه های جوش، نوع الکترودها و فیلرها باید به درستی مشخص شود.

انتخاب مواد مناسب هم که دیگر جای خود  دارد. جنس پوسته و همچنین پلیت های مخزن های استیل معمولا کربن است. مناسب ترین گزینه برای انتخاب نوع جنس مخزن، استاندارد جهانی ASTM است. این سازمان بزرگترین سا زمان مهندسی جهانی است و همه سازمان های دیگر اعتبار آن را تایید می کنند.

مخازن استیل 2

مخزن استیل هوزینگ چیست؟

مخازن استیل هوزینگ نوعی از مخازن استیل هستند که به شکل استوانه ای طراحی و ساخته می شود. یک طرف هوزینگ بسته و طرف دیگر انتهای مخزن است. انتهای مخزن قابلیت باز و بسته شدن دارد. قسمت داخلی هوزینگ بسته به نوع آن می تواند شامل کارتریج، پلیت و کاغذ، پلیت و پارچه، فیلتر کیسه ای و غیره باشد. یک سیستم هوزینگ شامل این بخش ها می شود:

  • ورودی مواد
  • خروجی مایع فیلتریت
  • گیج فشار
  • روزنه شستشو برای خروج آب و مواد در هنگام شستشو

مخازن استیل هوزینگ انواع مختلف دارند که به برخی از آنها اشاره می کنیم.

هوزینگ استیل اسپارکلر فیلتر

این هوزینگ استیل شبیه یک نوع فیلتر پرسی است که در حالت استوانه ای قرار گرفته است. پلیت های درون این هوزینگ استیل به صورت افقی قرار دارند. اسپارکلر فیلتر هم با جنس کاغذ و عم با جنس پارچه سازگار است.

کندل فیلتر

به این نوع هوزینگ اصطلاحا ” فیلتر قزل قور” نیز گفته می شود. این نوع هوزینگ استیل از ترکیب شمع ( همان کندل انگلیسی) و خاک دیاتومیت ساخته شده است. مواد وارد سیستم می شوند، از خاک عبور می کنند و سپس از عنصر پارچه ای رد می شوند. پس از آن به داخل شمع ها نفوذ می کند و در آن جریان پیدا می کند. در مرحله آخر، مواد در انتهای مخزن جمع می شوند و راهی بخش خروجی می شوند.

هوزینگ استیل

مخزن هوزینگ پرشر فیلتر فشاری

پرشرفیلتر فشاری هوزینگ استیلی است که به جای شمع، فیلتر کیسه ای در داخل خود دارد. مخزنی که بیشتر تحت عنوان هوزینگ شناخته می شود، مخزنی است که در داخل آن فیلتر کارتریج قرار دارد. کارتریج فیلتری است که مش بسیار فشرده دارد و کیفیت آن به اصطلاح ” فاین” است. مش در داخل مخزن هوزینگ استیل و در جای درست خود نصب شده است. شکل این مخزن استوانه ای است و داخل آن خالی است. مواد پس از ورود به مخزن با فشار 27 پی اس آی از غشاء کارتریج عبور می کنند. مایعی که تصفیه می شود وارد قسمت توخالی می شود. مایع فیلتریت هم به سمت خروجی هدایت می شود.

ویژگی های کلی مخازن استیل هوزینگ

مخازن استیل هوزینگ دارای ویژگی های زیر هستند:

  • قطر مخازن استیل هوزینگ مختلف است و اندازه آن به تعداد کارتریج نصب شده در درون دستگاه یا همان سطح فیلتراسیون بستگی دارد.
  • ارتفاع مخازن استیل هوزینگ بین 10 تا 30 اینچ متفاوت است و به نوع کاربری آن بستگی دارد.
  • هوزینگ استیل ها بیشتر در صنایع غذایی، دارویی و شیمیایی کاربرد دارند.
  • مش فیلتر کارتریج هوزینگ استیل ها کیفیت فاین دارد و این باعث می شود به عنوان پالیشینگ فیلتر مورد استفاده قرار بگیرند.

موارد کاربرد مخازن استیل هوزینگ

مخازن استیل هوزینگ در مقیاس کوچک در در دستگاه های تصفیه آب خانگی مورد استفاده قرار می گیرند. اما، مانند سایر مخازن استیل، هوزینگ استیل ها در صنعت هم کاربرد زیادی دارند و به طور گسترده در دستگاه های تصفیه آب صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند.

پولیشینگ فیلتر، نوعی از مخازن استیل هوزینگ، در مرحله نهایی فیلتراسیون در صنایع مختلف به کار برده می شود. علت استفاده  از این نوع مخزن استیل در مرحله نهایی تصفیه، به نوع کاربرد آن برمی گردد. سیستم هایی مانند فیلترپرس و کندل پرس هر چند که در فیلتراسیون مواد خاص در صنایع خاص به صورت پرقدرت عمل می کنند، ولی ممکن است حتی با وجود خروج ماده فیلتریت احتمال ناخالصی یا وجود بو و طعم خاص وجود داشته باشد. اما نکته بسیار مهمی که وجود دارد این است که هوزینگ استیل ها دارای فیلترکارتیج هستند و مش آنها، آنطور که قبلا اشاره شد، از کیفیت فاین برخوردار است. بنابراین، قابلیت جذب بسیار زیادی دارند. همچنین، مخازن استیل هوزینگ در مقایسه با انواع دیگر سیستم های تصفیه مقرون به صرفه تر هستند. بنابراین استفاده از مخازن استیل هوزینگ در مرحله نهایی و عبور مایع فیلترینگ از داخل آن، باعث می شود به یک ماده زلال و مطلوب دست پیدا کنیم.

افراد متخصص در قسمت فنی کارخانه ها معمولا روی این نکته اتفاق نظر دارند که در مرحله نهایی فیلتراسیون، از هوزینگ استیل به عنوان پالیشینگ فیلتر استفاده کنند تا به یک کیفیت عالی در محصول مورد نظر برسند.

درباره نویسنده

لورم ایپسوم یا طرح‌ نما به متنی آزمایشی و بی‌معنی در صنعت چاپ، صفحه‌آرایی و طراحی گرافیک گفته می‌شود.لورم ایپسوم یا طرح‌ نما به متنی آزمایشی و بی‌معنی در صنعت چاپ، صفحه‌آرایی و طراحی گرافیک گفته می‌شود.

یک دیدگاه بگذارید

ابزارک متن

لورم ایپسوم یا طرح‌ نما به متنی آزمایشی و بی‌معنی در صنعت چاپ، صفحه‌آرایی و طراحی گرافیک گفته می‌شود.لورم ایپسوم یا طرح‌ نما به متنی آزمایشی و بی‌معنی در صنعت چاپ، صفحه‌آرایی و طراحی گرافیک گفته می‌شود.

آخرین کارها

آخرین نظرات