کرج
کرج
0912-1236853 شنبه - جمعه 09:00 - 17:00 کرج شهرک اندیشه
گواهینامه
ISO 9001:2020
بهترین
برای کارخانجات
طراحی مدرن
با بهترین کیفیت

همه چیز درباره مخازن استیل، پاسخی به تمام سوالات شما

کاربرد مخازن استیل در انواع صنایع غیر قابل انکار است و اهمیت آن نیازی به اثبات ندارد. به دلیل این همه وسعت در کاربرد این مخازن، افراد مختلف و با اهداف گوناگون به دنبال کسب اطلاعات در این زمینه هستند. در این مقاله قصد داریم به صورت کاملا ساده و قابل فهم تمام موارد مربوط به مخازن استیل را توضیح دهیم.

صنعت استیل

جنس مخازن استیل

مخازن استیل از ورق استیل ساخته می شوند. ورق استیل فلزی است که از ترکیب فلز استیل خالص با سایر عناصر تشکیل شده است. آلیاژ پایه­ی استیل آهن است. استیل کمتر از 2 درصد کربن دارد. ماده ی بسیار مهم استیل کروم است. این عنصر مانع زنگ زدگی و خوردگی مخازن استیل می شود. ورق استیل که از آن به استنلس استیل هم یاد می شود با ترکیبات مختلف طراحی و ساخت می شود.

ورق های استیل بگیر و استیل نگیر

لابد شما هم اسم استیل بگیر و نگیر را زیاد شنیده اید. تفاوت این دو گروه استیل در این است که گروه اول جذب آهن ربا می شوند ولی گروه دوم چنین ویژگی ندارند. به طور کلی، ورق های استیل نگیر قیمت بالاتری دارند و کاربرد آنها نیز بیشتر است.  

استنلس استیل هایی که سری 300 هستند و در ترکیب خود نیکل دارند جذب آهن ربا نمی شوند. اما، ورق های استیل سری 400 و فاقد نیکل، آهن ربا را جذب می کنند. در ترکیب استیل 400 فقط کروم وجود دارد و بگیر است.

دسته بندی ورق های استیل بر اساس آلیاژ

ورق های استیل بر اساس آلیاژ به کار رفته در آن به انواع ورق استیل 304، 430،  420، 309، 316، 201، ورق استیل رنگی و  طرحدار تقسیم بندی می شوند.

ورق­های استیل

ورق های مخازن استیل چه وزن و ابعادی دارند؟

ورق های استیل به کار رفته در مخازن استیل بیشتر در ابعاد  1×2 متر و 1/25×2/50 متر و 1/22×2/44 متر و 3×1/5 متر و 1/5×6 متر و 2×6 هستند. وزن این ورق ها تابع آهن است. به علت ترکیب با عنصرهایی مانند کروم، عدد چگالی ورق استیل باید 8/7 باشد. به عنوان مثال، وزن یک برگ ورق استیل 2 میلی متری برای ابعاد 2 در 1 به مقدار 31 کیلو است.  

 استیل (فولاد) ساده کربنی و آلیاژی به چه معنا هستند؟

 فولاد آلیاژی بر پایه آهن است و میزان کربن کمتر از 2 درصد دارد. عناصر دیگر موجود در فولاد خواص مکانیکی آن را مشخص می کنند. سختی و شکل پذیری جزو این خواص هستند. فولادها یا ساده کربنی و یا آلیاژی هستند. فولادهای ساده کربنی علاوه بر کربن و عناصر معمولی مانند سیلیسیم، گوگرد، فسفر و منگنز عنصر دیگری ندارند. اما، افزودن کروم به آن باعث ایجاد فولادی به نام استنلس استیل یا آهن استیل ضد زنگ می شود که مقاومت بسیار بالایی در برابر خوردگی دارد.

استنلس استیلی است که حداقل ده و نیم درصد کروم دارد. کروم هنگام ترکیب با اکسیژن ماده ای به نام اکسید کروم تشکیل می دهد. ما نمی توانیم این لایه را به چشم ببینیم. این لایه ارتباط بین هوا و فلز را از بین می برد و باعث می شود استیل سالم بماند.

مخازن استیل

استیل 304 چه تفاوتی با استیل 316 دارد؟

مخازن استیل 304 دارای 18 درصد کروم هستند و 8 درصد نیکل دارند. اما، استیل 316 دارای 16 درصد کروم است و 10 درصد نیکل و 2 درصد مولیبدن دارد. مولیبدن به ورق آن مخازن استیل اضافه می شود که قرار است در برابر کلراید قرار بگیرند، زیرا مقاومت مخازن استیل در برابر خوردگی را افزایش می دهد. استیل 304 رایج ترین و پرکاربردترین استیل ضد زنگ است. به دلیل ترکیب 18 و 8 این نوع استیل به نام 8_18 هم شناخته می شود.

استیل 316 جایگاه دوم را پس از استیل 304 در بین استیل های نوع آستنیتی دارد. “ضد زنگ گرید دریایی” نام دیگری است که استیل 316 یدک می کشد.  به دلیل ترکیب 16 و 10، این استیل به 10_18 نیز معروف است. این نوع استیل برای تاسیسات دریایی مناسب است و در ساخت لوازم آشپزخانه هم مورد استفاده قرار می گیرد.

هر دو استیل 304 و 316 از استیل های سری 300 هستند.

استیل سری 400 چه ویژگی هایی دارد؟

استیل سری 400 به 3 نوع استیل 410، 420 و 430 تقسیم می شود. استیل 410 در برابر سایش مقاوم است، اما مقاومت آن در برابر  خوردگی کم است. استیل 420 قابلیت پولیش بالایی دارد و مخصوص کارد و چنگال است. استیل 430 ( معمولا بگیر )  قابلیت شکل پذیری مناسبی دارد. مقاومت این نوع استیل در برابر خوردگی زیاد است. استیل 400 مقدار عنصر آلیاژی کمی دارد. بنابراین، قیمت آن نیز به نسبت گروه استیل 300 کمتر است.

استیل های سری 400 میزان کربن کمتری دارند و کروم و مولیبدن آنها بالاست. این سری استیل ها در تمام شرایط مغناطیسی (بگیر) هستند.

مخازن استیل در چه صنایعی کاربرد دارند؟

شاید بهتر باشد به جای اینکه بپرسیم مخازن استیل در چه صنایعی کاربرد دارند، بپرسیم مخازن استیل در کدام صنایع کاربرد ندارد؟ این مخزن ها تقریبا در تمام صنایع غذایی، بهداشتی، داروئی و پتروشیمی مورد استفاده وسیع قرار می گیرد. نمونه تجهیزات مهمی که از استیل تهیه می شوند عبارتند از:

  • پاستوریزاتور
  • مبدل های پوسته لوله ای
  • مبدل های حرارتی
  • مبدل های صفحه ای
  • تانکر های ذخیره آب
  • تانکرهای حمل شیر و سایر مواد غذایی
  • آیس بانک
  • چیلر
  • هوزینگ

اینها تنها بخشی از موارد استفاده از این مخازن هستند.

آیا ورق های استیل در ایران ساخته می شوند؟

متاسفانه، ورق های استنلس استیل در ایران تولید نمی شوند. در گذشته این ورق ها از کشورهای آمریکا، ژاپن و آلمان وارد کشور ما می شد. ورق های استیل در حال حاضر از کشورهای چین، تایوان، و آفریقای جنوبی وارد می شود.

آیا ورق استیل قابل بازیافت است؟

خوشبختانه استنلس استیل 100 درصد قابل بازیافت است. این هم یکی دیگر از مزیت های مخازن استیل محسوب می شود. استیل های ضایعاتی ذوب و قالب گیری مجدد می شوند. جالب است بدانید که در تمام کشورهای دنیا 65 تا 80 درصد استنلس استیل های تولید شده به شیوه بازیافت ضایعات انجام می شود.

درباره نویسنده

لورم ایپسوم یا طرح‌ نما به متنی آزمایشی و بی‌معنی در صنعت چاپ، صفحه‌آرایی و طراحی گرافیک گفته می‌شود.لورم ایپسوم یا طرح‌ نما به متنی آزمایشی و بی‌معنی در صنعت چاپ، صفحه‌آرایی و طراحی گرافیک گفته می‌شود.

یک دیدگاه بگذارید

ابزارک متن

لورم ایپسوم یا طرح‌ نما به متنی آزمایشی و بی‌معنی در صنعت چاپ، صفحه‌آرایی و طراحی گرافیک گفته می‌شود.لورم ایپسوم یا طرح‌ نما به متنی آزمایشی و بی‌معنی در صنعت چاپ، صفحه‌آرایی و طراحی گرافیک گفته می‌شود.

آخرین کارها

آخرین نظرات