کرج
کرج
0912-1236853 شنبه - جمعه 09:00 - 17:00 کرج شهرک اندیشه
گواهینامه
ISO 9001:2020
بهترین
برای کارخانجات
طراحی مدرن
با بهترین کیفیت

با انواع کاربردهای مخازن استیل در صنایع مختلف آشنا شوید

کاربردهای مخازن استیل در صنعت امروزی غیر قابل انکار است و این به علت ویژگی های منحصر به فرد این ماده است. استیل در انواع صنعت ها کاربرد گوناگون دارد که صنایع غذایی و داروئی جز بارزترین آنها هستند. هرگز نمی توان تصور کرد که انواع نوشیدنی هایی مانند شیر با مخازن دیگری به غیر از استیل حمل شوند. اما، کاربردهای مخازن استیل در صنایع گوناگون فراتر از آن است که به این موارد قابل مشاهده ختم نمی شود. در این مقاله قصد داریم به انواع کاربردهای استیل در صنایع گوناگون بپردازیم.

مخازن استیل

استیل چیست؟

استیل یک آلیاژ آهنی است که مهم ترین ماده­ی به کار رفته در آن کروم است. از استیل مخزن هایی ساخته می شود که در صنایع شیمیایی، غذایی و دارویی کاربردهای زیادی دارند. این مخازن به انواع شکل های استوانه ای، مکعبی، هرمی، کروی، و مخروطی ساخته می شوند. آنچه که شکل، ضخامت جداره و مقدار آلیاژهای به کار رفته در استیل را مشخص می کند نوع کاربری آن است.

مخازن استیل بر اساس جداره به نوع تک جداره، دو جداره و 3 جداره ( پروسس تانک) و از لحاظ جنس ورق به انواع ورق 304، ورق 316، و ورق 307 دسته بندی می شوند.  استیل بر اساس درصد انواع ترکیبات و نرخ آلیاژ نیز به انواع رده ها که در این میان استیل های رده 304 و 316 کاربرد بسیار بالایی دارند.

عواملی که در تعیین نوع جداره و جنس مخازن استیل تاثیر می گذارد عبارتند از:

  •     نوع کاربرد
  •     مشخصات ماده سیال
  •     شرایط جوی که مخزن استیل در آن مورد استفاده قرار خواهد گرفت
  •     سفارش کارفرما و
  •     نوع طراحی

 

کاربردهای مخازن استیل در صنعت های مختلف

مخازن استیل در انواع صنایع حیاتی کاربرد دارد که در اینجا به چند مورد از آنها اشاره می کنیم.

دستگاهی به نام پاستوریزاتور

مخزن استیل در انواع صنایع غذایی مانند صنایع لبنی، آبمیوه، روغن، انواع ترشیجات و رب کاربرد بسیار زیادی دارد که در این میان صنعت لبنیات پیشتاز استفاده از این مخازن است. از مهم ترین کاربردهای مخازن استیل در صنعت لبنیات استفاده از دستگاهی به نام پاستوریزاتور است. این دستگاه چنان در کارخانجات صنایع غذایی حائز اهمیت است که بدون آن مجوز نهایی محصولات صادر نمی گردد.

دستگاه پاستوریزاتور

پاستوریزاتور در انواع لوله ای، صفحه ای و تونلی تولید می شود که هر کدام کاربرد خاصی دارند.

سختی گیر آب

یکی دیگر از کاربردهای مخازن استیل در صنایع شیمیایی است. یکی از این کاربردها دستگاه سختی گیر آب و رسوب زدای مغناطیسی است. مخازن استنلس استیل به دلیل عمر بالا و عدم نیاز به تعمیر در این مورد کاربرد زیادی دارند. آب مناطق آهکی نسبت به مناطق شنی سختی بیشتری دارد.  دستگاه سختی گیر آب این مشکل را برطرف می کند. سختی گیر آب از ورق کربن استیل و مطابق با دریچه آدم رو ساخته می شود. این دستگاه سیستم آب پخش کننده یا جمع آوری آب با نازل های مخصوص دارد. سختی گیر آب در کاهش سختی آب برای آبهای مصرفی، حذف سختی آب در دیگ های بخار، حذف یا کاهش سختی آب در سیستم های گرمایشی و سرمایشی دستگاه های ro و حذف یا کاهش آب در صنایع رنگرزی و نساجی کاربرد دارد.

راکتور شیمیایی

راکتورهای شیمیای از موارد دیگر کاربردهای مخازن استیل در صنعت هستند. راکتور از بخش های اصلی هر واحد صنعتی محسوب می شود که در آن انواع واکنش های شیمیایی مانند ترکیب، تجزیه، و یا تبدیل انجام می شود تا محصول مورد نظر تولید شود. راکتورها انواع مختلف دارند که به کارایی آنها مربوط می شود. معمولا در واحدهای شیمیایی مواد در مرحله اول وارد مراحل فیزیکی مانند فیلتراسیون یا خلط گیری می شوند و سپس به منظور انجام تغییرات شیمیایی وارد راکتورها می شوند.

آیس بانک

آیس بانک نمونه دیگری از کاربردهای مخازن استیل در صنعت است. آیس بانک مخزنی است که آب را سرد می کند، زیرا این قابلیت را دارد که یخ را ذخیره کند. تقریبا آیس بانک تنها سیستم سرمایش است که قادر است در تمام مدت و با دمای ثابت یک سیال سرد تامین کند. مخازن استیل آیس بانک در صنایع ساختمانی، غذایی، لبنیات و غیره که در آنها زمان و درجه حرارت نقش خاصی دارد، مورد استفاده قرار می گیرند. آیس بانک گزینه ای نسبتا ارزان و قابل اعتماد در بیشتر سیستم های برودتی، صنعتی، و تهویه مطبوع است.

دستگاه آیس بانک

برج خنک کننده

کولینگ تاور یا همان برج خنک کننده یکی دیگر از کاربردهای مخازن استیل است. برج خنک کننده یکی از بخش های جدائی ناپذیر در فرایندهای صنعتی به حساب می آید. این برج آب سرد مورد نیاز در فرآیندهای صنعتی مانند تزریق پلاستیک، فولاد سازی، صنایع غذایی، صنایع ریخته گری، صنایع آبمیوه و یا تهویه مطبوع را فراهم می کند. در برج خنک کننده، مکانیسم انتقال گرما از طریق تبخیر اتفاق می افتد.

بویلر روغن

یکی دیگر از کاربردهای مخازن استیل در صنعت وسیله ای به نام بویلر روغن است. بویلر روغن وسیله ای است که سیال عامل در آن به نقطه جوش می رسد. به همین دلیل این دستگاه را به نام دیگ بخار نیز می شناسند. بویلرها به طور معمول برای تولید آبگرم و بخار مورد استفاده قرار می گیرند. ماده سیالی که از این دستگاه به دست می آید مورد مصرف های گوناگون قرار می گیرد. تولید برق، گرمایش محیط، رطوبت دهی، و حرکت لوکوموتیو جز این موارد هستند.

دستگاه بویلر روغن

بویلرها در مکان هایی مانند نیروگاه، بیمارستان، کارخانجات صنعتی، عمل آوری بتن، گلخانه، سونای بخار، کشت قارچ و غیره مورد استفاده قرار می گیرند.

مخزن استیل میکسر

آنطور که گفتیم، نقش پررنگ کاربردهای مخازن استیل در انواع صنایع غذایی غیرقابل انکار است. مخزن میکسر هم جز این موارد پرکاربرد در صنایع غذایی محسوب می شود. میکسرها به صورت افقی یا عمودی طراحی می شوند و کار همگن سازی و ریز کردن ذرات درشت و یکدست کردن آنها را به عهده دارند. میکسرها در تولید مواد آرایشی و بهداشتی، تولید رنگ و رزین و ساخت انواع امولسیون ها هم کاربرد دارند.

موارد اشاره شده در این مقاله فقط بخش اندکی از کاربردهای مخازن استیل بوده اند. از موارد دیگر می­توان به کاربرد مخازن استیل در کارخانه ها به عنوان انواع تانکرها، دستگاه های استریل کردن مواد دارویی، فیلترهای شنی، تانکرهای مبدل و غیره اشاره کرد. همین گوناگونی مخازن استیل در انواع صنایع است که به ما اطمینان می دهد تا بتوانیم ادعا کنیم مخازن استیل جز جدایی ناپذیر و استراتژیک انواع صنایع غذایی، بهداشتی، دارویی و غیره است.

درباره نویسنده

لورم ایپسوم یا طرح‌ نما به متنی آزمایشی و بی‌معنی در صنعت چاپ، صفحه‌آرایی و طراحی گرافیک گفته می‌شود.لورم ایپسوم یا طرح‌ نما به متنی آزمایشی و بی‌معنی در صنعت چاپ، صفحه‌آرایی و طراحی گرافیک گفته می‌شود.

یک دیدگاه بگذارید

ابزارک متن

لورم ایپسوم یا طرح‌ نما به متنی آزمایشی و بی‌معنی در صنعت چاپ، صفحه‌آرایی و طراحی گرافیک گفته می‌شود.لورم ایپسوم یا طرح‌ نما به متنی آزمایشی و بی‌معنی در صنعت چاپ، صفحه‌آرایی و طراحی گرافیک گفته می‌شود.

آخرین کارها

آخرین نظرات